2018-2019 COACHING SLATE

GIRLS

Team

Birth Year

Coach / Assistant Coach

Level

Academy

2011-2012

Deb Kreps

 

U9 Girls 2010 Green

2010

Mike Haines / Kasey Haines

WMYSA

U9 Girls 2010 White

2010

Mike Haines

WMYSA

U10 Girls 2009 Green

2009

Dave Areaux

WMYSA

U10 Girls 2009 White

2009

Dave Areaux / Jamie Miles

WMYSA

U11 Girls 2008 Green

2008

Wayne Harpenau / Bill Dietzel

WMYSA

U11 Girls 2008 White

2008

Steve Rypma

WMYSA

U11 Girls 2008 Yellow

2008

Lauren Irmen / Katie McGruder

WMYSA

U12 Girls 2007 Green

2007

Paul Knight

WMYSA

U12 Girls 2007 White

2007

Ann Ponicki

WMYSA

U13 Girls 2006 Green

2006

Jen Leone / Russ Randall

Premier

U13 Girls 2006 White

2006

Brandon Hilts

WMYSA

U14 Girls 2005 Green

2005

Steve Abdo

Premier

U14 Girls 2005 White

2005

Brandon Hilts

WMYSA

U15 Girls 2004 Green

2004

Jared Butler

Premier

U15 Girls 2004 White

2004

Jenn Samflippo / Jeff Crouse

WMYSA/Elite

FALL ONLY TEAMS

U16 Girls 2003 Green

2003

Phil Kilian

Premier

U17 Girls 2002 Green

2002

Vu Le / Russ Mitchell

Premier

U17 Girls 2002 White

2002

Vu Le / Russ Mitchell

Premier

U17 Girls 2002 Yellow

2002

Jenn Samflippo / Daniel Ehler

WMYSA

U18 Girls 2001 Green

2001

Russ Mitchell / Vu Le

Premier

U18 Girls 2001 White

2001

<Open>

Premier

U19 Girls 2000 Green

2000

David Rice / Nic Losiewski

Premier

U19 Girls 2000 White

2000

Neil Saucier

WMYSA

BOYS

Team

Birth Year

Coach / Assistant Coach

Level

Academy

2011-2012

Deb Kreps

 

U9 Boys 2010 Green

2010

Steve Rypma / Ryan Whiting

WMYSA

U9 Boys 2010 White

2010

Jon Kucinski

WMYSA

U10 Boys 2009 Green

2009

Baba Daranijoh

WMYSA

U10 Boys 2009 White

2009

Baba Daranijoh

WMYSA

U11 Boys 2008 Green

2008

Mark Murry

WMYSA

U11 Boys 2008 White

2008

Mark Murry / Tim Martin

WMYSA

U11 Boys 2008 Yellow

2008

Mark Murry

WMYSA

U12 Boys 2007 Green

2007

David Rice / Paul Mullins

Elite

U12 Boys 2007 White

2007

Brian Ashton

WMYSA

U13 Boys 2006 Green

2006

David Rice / Lahou Boulnemour

Premier

U13 Boys 2006 White

2006

John Power

WMYSA

U14 Boys 2005 Green

2005

John Twiehaus / David Rice

Premier

U14 Boys 2005 White

2005

Paul Mullins

WMYSA/Elite

U15 Boys 2004 Green

2004

Wayne Harpenau

Premier

U15 Boys 2004 White

2004

Sean Cole

WMYSA

SPRING ONLY TEAMS

U16 Boys 2003 Green

2003

John Power

WMYSA/Elite

U16 Boys 2003 White

2003

Robb Nanninga

WMYSA

U17 Boys 2002 Green

2002

Jen Leone / Russ Randall

Premier

U18 Boys 2001 Green

2001

John Tweihaus

Premier

U18 Boys 2001 White

2001

 

WMYSA

U19 Boys 2000 Green

2000

Alejandro Vinasco / Eric Sanchez

Premier

U19 Boys 2000 White

2000

Jim Walsh / John Barnes

WMYSA