2019-2020 COACHING SLATE

GIRLS

Team

Birth Year

Head Coach / Co-Head Coach

Level

Academy

2012-2013

OPEN

 

U9 Girls 2011 Green

2011

David Verduczo

WMYSA

U10 Girls 2010 Green

2010

Vu Le / Katie McGruter

WMYSA

U10 Girls 2010 White

2010

Vu Le / Katie McGruter

WMYSA

U11 Girls 2009 Green

2009

Dave Areaux

WMYSA

U11 Girls 2009 White

2009

Dave Areaux / Jamie Miles

WMYSA

U11 Girls 200 Yellow

2009

Dan Ehler

WMYSA

U12 Girls 2008 Green

2008

Wayne Harpenau

Elite

U12 Girls 2008 White

2008

Bill Dietzel

WMYSA

U12 Girls 2008 Yellow

2008

Steve Rypma

WMYSA

U12 Girls 2008 Black

2008

Lauren Irmen

WMYSA

U13 Girls 2007 Green

2007

Paul Knight

Premier

U13 Girls 2007 White

2007

Ann Ponicki

WMYSA

U14 Girls 2006 Green

2006

Jen Leone

Premier

U14 Girls 2006 White

2006

Dan McKue

WMYSA

U15 Girls 2005 Green

2005

Steve Abdo (Fall Season)
Brandon Hilts (Spring Season)

Premier

FALL ONLY TEAMS

U15 Girls 2005 White

2005

Brandon Hilts

WMYSA

U16 Girls 2004 Green

2004

Jared Butler

Premier

U17 Girls 2003 Green

2003

Jenn Samflippo

Premier

U18 Girls 2002 Green

2002

Vu Le

Premier

U18 Girls 2002 White

2002

Vu Le

Premier

U17 Girls 2002 Yellow

2002

Jenn Samflippo

WMYSA

HS Girls 2002-2004

2002-2004

Jenn Samflippo

WMYSA

U19 Girls 2001 Green

2001

Jared Butler

Premier

U19 Girls 2001 White

2001

Andy Mabie

Premier

BOYS

Team

Birth Year

Head Coach / Co-Head Coach

Level

Academy

2012-2013

OPEN

 

U9 Boys 2011 Green

2011

Ryan Whiting / Kevin Galer

WMYSA

U10 Boys 2010 Green

2010

Steve Rypma / Jon Kucinski

WMYSA

U10 Boys 2010 White

2010

Derek Dee

WMYSA

U10 Boys 2010 Yellow

2010

John Wilson

WMYSA

U11 Boys 2009 Green

2009

Baba Daranijoh

WMYSA

U11 Boys 2009 White

2009

Baba Daranijoh

WMYSA

U12 Boys 2008 Green

2008

Mark Murry

Elite

U12 Boys 2008 White

2008

Anna Stegnik

WMYSA

U12 Boys 2008 Yellow

2008

Tim Martin

WMYSA

U13 Boys 2007 Green

2007

David Rice / Paul Mullins

Premier

U13 Boys 2007 White

2007

Tracy Jezewski

WMYSA

U14 Boys 2006 Green

2006

David Rice / Lahou Boulnemour

Premier

U14 Boys 2006 White

2006

John Power

WMYSA

U15 Boys 2005 Green

2005

John Twiehaus / David Rice

Premier

SPRING ONLY TEAMS

U15 Boys 2005 White

2005

Paul Mullins

WMYSA/Elite

U16 Boys 2004 Green

2004

Wayne Harpenau

Premier

U17 Boys 2003 Green

2003

John Power

Premier

U17 Boys 2003 White

2003

Robb Nanninga

WMYSA

U18 Boys 2002 Green

2002

Jen Leone

Premier

U19 Boys 2001 Green

2001

John Tweihaus

Premier